Imieniny

Dzisiaj obchodzimy imieniny: Marzeny Marii Klaudiusza | Jutro: Ludwika Piotra

Koło Gospodyń Wiejskich w Bóbrce

Koło Gospodyń Wiejskich w Bóbrce, jak większość organizacji społecznych powstała w potrzebie chwili i czasu dla mieszkanek chcących zmienić swoje szare życie. Powstało przed II wojną światową w roku 1937. Pierwszą przewodniczącą KGW została pani Wiktoria Tomacha. Członkinie koła pracowały bardzo aktywnie. Była ich większość mieszkanek wsi. Czym się zajmowały? - wszystkim. Jak upiec placek, ugotować zupę. Organizowano kursy gotowania i pieczenia, kroju i szycia, jak pobielić ściany w domu. Odbywały się szkolenia rolnicze, pokazy żywieniowe prowadzone przez instruktorów Związku Kółek i Organizacji Rolniczych, kursy PCK i pierwszej pomocy. Prowadziło zapisy i rozprowadzało drób i zwierzęta zagrodowe. Organizowało pomoc materialną dla pogorzelców i potrzebujących pomocy na skutek klęski żywiołowej. W razie pożaru mieszkańca członkinie koła ramię w ramię z członkami Ochotniczej Straży Pożarnej organizowało samoczynnie zbiórkę słomy, siana, płodów rolnych. Pomagało jak tylko potrafiło. I tak z pokolenia na pokolenie to zaangażowanie i więź społeczna była przekazywana młodszym następczyniom koła, które należy wymienić: i tak drugą z kolei przewodniczącą była pani Waliszko Stanisława, następne to: Konieczko Michalina, Łacka Aniela, Kozubal Joanna, Longawa Czesława, Woś Stefania, Płatek Teresa,  Kurek Maria, oraz obecna od dwóch lat  Lula Wanda.  Jak wspomina była przewodnicząca pani Stefania Woś, jak na owe czasy było prosto, ale kulturą bogato. Członkinie należały do Ludowego Teatru Amatorskiego, Zespołu Pieśni i Tańca, który działał w Bóbrce od niepamiętnych czasów. Jak było przedstawienie sztuki teatralnej, to ludzie z okolicznych wsi do Bóbrki szli, niczym do teatru narodowego. Organizowane były wieczorki taneczne, zabawy sylwestrowe, akademie rocznicowe, dożynki wiejskie, gminne i powiatowe, zabawy andrzejkowe, barbórki, gdyż większość mężczyzn pracowała na kopalni w Bóbrce. Była więź i solidarność między mieszkańcami. Mieszkańcy nie żałowali swojego czasu i środków materialnych dla drugiego. Mieliśmy zasadę „jeden za wszystkich, wszyscy za jednego”. Czy to były żniwa, młocka, czy kopanie ziemniaków. Wszystko robiło się ręcznie i wspólnie, ile było śmiechu to pamiętają tylko najstarsze. Każda miała gospodarkę, inwentarz do obrobienia, ale każdą wolną chwilę wykorzystywano na spotkania. Jeżdżono na spotkania do innych miejscowości, gdzie nas zapraszano i my innych też. Po roku 1981 zaczyna stopniowo maleć zaangażowanie w pracy Koła. Stan wojenny zrobił swoje. Zabroniono zgromadzeń i spotkań. Ludzie zamknęli się w domach, woleli oglądać telewizję niż samemu coś robić i tak ten stan uśpienia trwał do roku 2003, kiedy to nastąpił nowy zryw społeczny również w naszym Kole.
Wiosną 28.03.2003 roku na zebraniu zorganizowanym przez Sołtysa wsi Stanisława Czarnotę, zostało reaktywowane Koło Gospodyń Wiejskich z naszej miejscowości. Większością głosów Maria Kurek została przewodniczącą KGW w Bóbrce.  Zastępcą została koleżanka Maria Chłap, a sekretarzem koła Katarzyna Bocheńska. Potem były zmiany personalne. Zaczynało się od początku, gdyż przez pewien okres czasu działalność Koła została zaprzestana z różnych względów. Majątek po byłym Kole był minimalny lub nadawał się do kasacji. Od samego początku zabrano się ostro do pracy. Sołtys pomalował pomieszczenia, panie posprzątały swoje zaplecze oraz cały Dom Ludowy za okazaną pomoc. Współpraca od samego początku układa się dobrze z Radą Sołecką i Stowarzyszeniem Rozwoju Wsi Bóbrka, którego prezesem był wówczas Bogumił Świątek. Już w kwietniu Koło pojechało na wystawę stołu Wielkanocnego do Kopytowej. Na 1 czerwca wspólnie z Radą Sołecką i szkołą zorganizowano Gminny Dzień Dziecka na stadionie. W lipcu już świętej pamięci Radny naszej wsi Jerzy Wityński i sołtys poprosili Koło o zorganizowanie wiechy dla pracowników dwóch firm, które wykonały u nas kanalizację. W sierpniu wiejskie dożynki, ten zwyczaj został bardzo zaniedbany, również i tę dziedzinę Koło ożywiło. Mikołajki przygotowywało Koło Gospodyń, Sylwestra i już Nowy Rok, znowu nowe wyzwania i doszedł Opłatek dla osób starszych i chorych. Wielkanoc - tym razem pokaz odbył się już u nas w Bóbrce. Zainteresowanie było ogromne jak na naszą wieś, sala była mała żeby wszystkich pomieścić. KGW organizowało wspólnie z innymi organizacjami wiejskimi 150-lecie I na świecie kopalni Ropy Naftowej. W czerwcu na Jana Sobótki – jest to festyn zespołów ludowych na Skansenie, połączony z różnego rodzaju atrakcjami. W sierpniu święcenie wieńca dożynkowego w naszym kościele, Biesiada Karpacka w Chorkówce, która połączona jest z kuchnią regionalną, potem Mikołajki, wigilia dla wszystkich organizacji działających w naszej wsi, gminnej wigilii w GOK-u. Sylwester i kolejny rok. Opłatek, Stół Wielkanocny, dzień Dziecka, Dożynki, Biesiada Karpacka oraz I Biesiada Kół Gospodyń Wiejskich w Kopytowej i Sylwester – i tak w kółko.
W roku 2005 Sołtys zakupił dla Koła naczynia, obrusy oraz ufundował 5 kompletów stroi dla koła gospodyń. Kolejny rok scenariusz ten sam od jednej imprezy do drugiej, pracy zawsze jest ogrom. Wspólnie z Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Boguchwale pani Zofia Leja odbyła kilka pokazów żywieniowych. W okresie od 2003 roku do chwili obecnej nasze koło brało udział w dwunastu pokazach gminnego stołu wielkanocnego, dwukrotnie w powiatowym przeglądzie stołów wielkanocnych, dniach wina obchodzonych w Jaśle, dwukrotnie na karpackich klimatach, dwanaście razy w dożynkach wiejskich, tyle samo na gminnych, Biesiadzie Karpackiej, dwukrotnie na targach turystycznych organizowanych w Krośnie, na Biesiadzie KGW. W marcu 2008 roku w Sali Domu Ludowego w Bóbrce obradowała Regionalna Rada Kobiet w Krośnie z siedzibą w Jaśle, której przewodzi pani Irena Soboń oraz Powiatowa Rada Kobiet z przewodniczącą Iloną Goleń. Po Biesiadzie Karpackiej w 2007 roku panie z KGW założyły Zespół Śpiewaczy, który prowadzi i przygrywa mu pan Grzegorz Mermon. Zespół wpisał się bardzo dobrze do istniejącego już Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca „Bobrzanie”, które to razem się uzupełniają w swoich występach. W roku 2008 nasze koło gospodyń w ramach wyróżnienia prezentowało Gminę Chorkówka na dniach Brezowicy na Słowacji. W tym samym roku Zespół Śpiewaczy pań brał po raz pierwszy udział w koncercie charytatywnym organizowanym na budowę hospicjum w Krośnie i tak  jest co roku, oraz Karpackich Klimatach. Od kilku już lat Koło jest pod patronatem Stowarzyszenia Rozwoju wsi Bóbrka.   
Co się działo w naszym Kole nie sposób wszystko sobie dziś przypomnieć. Ciągle pośpiech i już nowe pomysły i trzeba się śpieszyć, bo już trzeba szykować następną imprezę. Jak sami wiecie, żeby coś przygotować to pracy nie zabraknie dla nikogo. Wszystkie panie chętnie przychodzą pomagać, za co im serdecznie dziękujemy, oraz zapraszamy te niezdecydowane do współpracy.

Banner


eu