Imieniny

Dzisiaj obchodzimy imieniny: Adolfa Tymona | Jutro: Czeslawa Agnieszki

Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Bóbrce

Schronisko Młodzieżowe w Bóbrce koło Krosna leży na trasie typowej ( nr 7) prowadzącej z Krasnej przez Węglówkę, Czarnorzeki, Krosno, Żarnowiec,Chorkówkę, Bóbrkę, Wietrzno, Duklę, Chyrową i Tylawę do Barwinka. Jest to trasa im. Marii Konopnickiej i Ignacego Łukasiewicza. Trasą tą w okresie wakacji przemieszczało się dziennie 2, a czasem nawet 3 obozy wędrowne oraz turyści indywidualni. W latach 1963-1978 schronisko istniało jako placówka przyjmująca turystów tylko w okresie wakacji. Po tym okresie ze względu na powstanie Zbiorczej Szkoły Gminnej w Zręcinie i uczęszczanie do niej uczniów klas IV-VIII należało zagospodarować teren budynku szkolnego.
Na wniosek ówczesnej dyrektor szkoły p. Stefanii Szarek 27.06.1978 r. w porozumieiu z Inspektorem Oświaty w Krośnie i Kuratorium Oświaty w Rzeszowie utworzone zostaŁo pierwsze na terenie powiatu schronisko stałe z liczbą 45 miejsc noclegowych podlegające Zarządowi Głównemu Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych w Warszawie. W związku z tym na początku swojej działalności schronisko było wyposażane ze środków ZG PTSM, Wydziału Sportu i Turystyki oraz Kuratorium Oświaty w Rzeszowie.
Od roku 1993 schronisko przeszło pod nadzór gminy.
Kiedy w roku 1984 młodzież z Bóbrki powróciła do swojej macierzystej szkoły, zmiejszono liczbę miejsc noclegowych do 30.Taka liczba miejsc utrzymała się do sierpnia 2008 r.
Od 01.09.2008 r. zgodnie z uchwałą Rady Gminy Chorkówka schronisko stało się częścią powołanego do życia Zespołu Szkół i Placówek w Bóbrce wraz ze Szkołą Podstawową im.Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce.
Obecnie ma 43 miejsca noclegowe i zajmuje część parteru i suteren. Na parterze znajduje się duży 18-to osobowy pokój z łóżkami piętrowymi wyposażonymi w materace, pościel, szafę , szafki , taborety oraz pokój gościnny 4-ro osobowy o wyższym standardzie. Turyści mają do dyspozycji także ubikacje, przysznice i izolatkę. W suterenie szkoły również mieści się jeden duży 18-to osobowy pokój  oraz mały 4-ro osobowy z łóżkami piętrowymi. Ponadto są 2 prysznice, ubikacje i umywalki. Obok sal znajduje się świetlica wyposażona w sprzęt RTV oraz bibilioteczkę z materiałami informacyjnymi najbliższego otoczenia gminy i powiatu.
Niewielka jest odpłatność za pobyt, wynosi ona od 11,20 zł ( ze zniżką ) do 22 zł w pokoju gościnnym ( bez zniżki). Skromne dochody schroniska przeznaczane są na bieżące prace remontowe oraz doposażenie schroniska.
W ciągu 34 lat działalności przewinęło się przez schronisko ponad 100 tys. turystów krajowych i zagranicznych - szczególnie młodzieży szkolnej i studentów. Gościliśmy w schronisku : Słowaków, Niemców, Holendrów, Szwedów, Francuzów, Brytyjczyków i Ukraińców.
Naszym gościom starmy się przybliżać nasz region poprzez spotkania z ciekawymi ludźmi, wycieczki, materiały promocyjne.
Szczególnie polecamy wszystkim bliski nam Skansem Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego oraz jego twórcę Ignacego Łukasiewicza .W schronisku organizowane były także szkolenia dla kierowników schronisk przez władze centralne i wojewódzkie.
Od chwili założenia tj.od 1978 roku systematycznie bierzemy udział w okręgowych i ogólnopolskich konkursach. Schronisko niemal co roku otrzymuje wyróżnienia. Do najważniejszych z nich w ostatnim okresie należą:
1.Wyróżnienia: brązowe, srebrne ,złote ( 1996,1998,2000)
2. Wyróżnienie złote z laurem - 2001 r. od ZG PTSM w Warszawie
3.Wyróżnienie za zasługi dla rozwoju trurystyki - 2003r. od Marszałka Województwa Podkarpackiego
4.Wyróżnienie z okazji 80-lecia powstania PTSM w Polsce - 2006 r. ( za całokształt działalności dla dobra dzieci imłodzieży od ZG PTSM)
5. Wyróżnienie złote w 44. Ogólnopolskim Konkursie Schronisk Młodzieżowych -  Kłębowo 2005
6.Wyróznienie złote w 48. Ogólnopolskim Współzawodnictwie Schronisk Młodzieżowych - Legnica 2008
7.Wyróżnienie złote w Jubileuszowym 50. Ogólnopolskim Współzawodnictwie Schronisk Młodzieżowych - Brzesko 2010.
Ponadto były gratulacje, wyróżnienia i podziękowania od ZG PTSM, Ministra Oświaty, Urzędu Marszałkowskiego, Starostwa Powiatowego w Krośnie i Urzędu Gminy w Chorkówce.
Schronisko było kilkakrotnie kontrolowane przez pracowników Kuratorium Oświaty, Ministerstwa Oświaty, Zarząd GłóWny PTSM oraz przedstawicieli Unii Europejskiej z Brukselii z p. Anną Robazynski na czele, która w rejestrze wizytacji pozostawiła notatkę następującej treści: " Gdyby wszystkie schroniska młodzieżowe w Polsce mogły być prowadzone tak, jak tutaj w Bóbrce - byłoby cudownie.To,jest prawdziwym schroniskiem czystym i zadbanym, wychodzącym naprzeciw wszystkim potrzebom podróżnych (...).

Serdecznie zapraszamy wszystkich do korzystania za schroniska w Bóbrce,
miejsca wyjątkowego-oazy spokoju w pięknej okolicy!

Banner


eu